Popularne czynności

1. Nieruchomości

Notariusz jako osoba zaufania publicznego dba o to aby umowa sprzedaży nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zabezpieczała obie strony transakcji. Ważne dla nas jest to aby każda osoba kupująca bądź sprzedająca swoje mieszkanie czuła, że transakcja jest przeprowadzona sprawnie, ale z zachowaniem wyjątkowej staranności.

Podstawowe dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Warszawie:

  1. - podstawa nabycia ( np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, postanowienie o nabyciu spadku lub przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu),
  2. - zaświadczenie że wszelkie opłaty za lokal mieszkalny zostały uregulowane,
  3. - zaświadczenie że w lokalu nikt nie jest zameldowany,
  4. - jeżeli nabycie nastąpiło na podstawie dziedziczenia lub darowizny ( darowizny po 2007 roku), potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z informacją , że podatek został opłacony lub że się nie należał.

Podstawowe dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę:

  1. - podstawa nabycia ( np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, postanowienie o nabyciu spadku),
  2. - wypis z rejestru gruntów,
  3. - zaświadczenie z Lasów Miejskich o nieobjęciu nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zakres gospodarki leśnej,
  4. - wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  5. - zaświadcza się, że ww. nieruchomość nie znajduje się na obszarze rewitalizacji oraz nie znajduje się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji,
  6. - jeżeli nabycie nastąpiło na podstawie dziedziczenia lub darowizny ( darowizny po 2007 roku), potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z informacją , że podatek został opłacony lub że się nie należał.

Podstawowe dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego:

  1. - podstawa nabycia ( np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, postanowienie o nabyciu spadku),
  2. - zaświadczenie ze Spółdzielni,
  3. - jeżeli nabycie nastąpiło na podstawie dziedziczenia lub darowizny ( darowizny po 2007 roku), potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z informacją , że podatek został opłacony lub że się nie należał.

2. Spółki

Notariusz sporządza protokoły ze Zgromadzeń spółek, poświadcza podpisy pod umowami sprzedaży udziałów i czuwa nad bezpieczeństwem transakcji.

3. Sprawy spadkowe

Na podstawie ustawy prawo o notariacie Notariusz może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia, które są odpowiednikiem wydanego przez Sąd postanowienia o nabyciu spadku.

Aby móc sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, notariusz sporządza wcześniej protokół dziedziczenia przy którym muszą być obecni wszyscy spadkobiercy.

Potrzebne dokumenty:

  1. - odpis skrócony aktu zgonu osoby po której następuje dziedziczenie,
  2. - odpisy skrócone osób, które są spadkobiercami (urodzenia lub małżeństwa),
  3. - zaświadczenie o posiadanym przez spadkodawcę numerze Pesel

Przed notariuszem każdy może złożyć również oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku, jak również sporządzić testament.

4. Sprawy rodzinne

Po zawarciu małżeństwa małżonków obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, który jednak można modyfikować zgodnie z postanowieniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Najczęściej zawieraną umowa między małżonkami (lub przyszłymi małżonkami) jest umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową, która pozwala małżonkom na posiadanie dwóch majątków, umowę taką można zawrzeć zarówno przed jak i po zawarciu związku małżeńskiego.